muzeum yves'a saint laurenta w paryżu

Muzeum Yves’a Saint Laurenta w Paryżu

Muzeum na część wielkiego twórcy mody!

We wtorek 3 października w Paryżu zostało otwarte muzeum poświęcone wielkiej osobistości w świecie mody, czyli Yves’owi Saint Laurentowi. Dodatkową atrakcją jest to, że muzeum Yves’a Saint Laurenta w Paryżu mieści się w dawnej pracowni projektanta, który tworzył tam przez 30 lat swojej pracy!

Yves Saint Laurent – kilka słów o twórcy

Wielki projektant urodził się w 1936 roku w Oranie. Od samego początku zachwycał swoimi niebanalnymi projektami, który przyniosły mu sławę i zainteresowanie jego osobą na całym świecie. To jego projektom zawdzięczamy dziś tweedowe marynarki, damski garnitur, trapezową sukienkę, styl safari, sukienkę Mondrain oraz pierwsze projekty w stylu pret-a-porter. To właśnie on był propagatorem wcielania męskich elementów garderoby do damskich kolekcji, dzięki czemu został okrzyknięty wielkim wizjonerem świata mody. Przez lata mieszkał i pracował w Paryżu wraz ze swoim życiowym partnerem Pierrem Berge, który po śmierci Saint Laurenta założył fundację. To właśnie z inicjatywy fundacji powstało muzeum.

Muzeum Yves’a Saint Laurenta w Paryżu

Le Musée Yves Saint Laurent Paris – ouverture le 3 octobre – et Marrakech @myslmarrakech dévoilent aujourd’hui leur programmation.

A post shared by Musée Yves Saint Laurent Paris (@museeyslparis) on

Pierre Berg od dawna nosił się z zamiarem stworzenia muzeum na cześć swojego partnera i wybitnego projektanta. Chciał w ten sposób oddać mu hołd i ukazać jeszcze szerzej publiczności dzieła Saint Laurenta. Niestety Berg nie doczekał się oficjalnego otwarcia. Jego śmierć zaskoczyła wszystkich.

Samo muzeum jednak powstało. Obecnie można w nim zobaczyć nieznane dotąd projekty oraz szkice Yves’a Saint Laurenta, a także zajrzeć do prywatnego studio projektanta. Oprócz samych projektów wzrok przykuwają także portrety twórcy wykonane przez takich artystów jak Andy Warhol czy Bernard Buffet. Na wystawach znajduje się też ponad 1000 zdjęć znanych fotografów, którzy uwieczniali interesujące momenty z życia projektanta. Muzeum stanowi więc prawdziwą perełkę dla miłośników mody.

Les coulisses du musée J-13 / The museum, behind-the-scenes D-13

A post shared by Musée Yves Saint Laurent Paris (@museeyslparis) on

19 października zostało też otwarte kolejne muzeum Yves’a Saint Laurenta w Marrakeszu. Projektant kochał Maroko i był nim zafascynowany.

Będą we Francji warto więc odwiedzić Muzeum Yves’a Saint Laurenta w Paryżu. Z pewnością będzie to niezapomniana przygoda!

TOP