Wtórpol to największa polska firma, która przetwarza używane tekstylia, głównie ubrania. Z pojemników (podobnych do tych wystawionych przez PCK) pozyskuje rocznie aż 60 tysięcy ton ubrań i innych materiałów. Część z nich jest odświeżana i wysyłana do sklepów z używaną odzieżą – część przetwarzana. Już niedługo stare tekstylia mogą stać się także alternatywnym źródłem paliwa!
Innowacje Wtórpol – paliwo i tworzywa z odzysku
Firma działa już od 25 lat, ale w tym roku planuje duży rozwój swojej działalności. Ma w planie uruchomienie procesu przetwarzania odzieży używanej, która nie nadaje się do ponownego wykorzystania na paliwo kompozytowe. Zgodnie z celem, firma chce pozyskiwać około 12 tysięcy ton paliwa, które może być wykorzystywane w elektrociepłowniach oraz cementowniach. Innym bardzo ciekawym pomysłem na rozwój firmy jest tworzenie kompozytowego, bardzo wytrzymałego tworzywa stałego, które będzie miało szerokie zastosowanie w budownictwie. W dużym uproszczeniu można przedstawić tworzywo jako “sztuczne deski”. Ponadto firma chce wprowadzić na rynek kilka innych nowości, jak nowe płótna malarskie – wszystko pozyskiwane z przetworzonych tekstyliów.
Wtórpol jest światowym potentatem w branży, eksportując swoje produkty na całym świecie. Trzymamy kciuki za to, by firmie udały się innowacje, które będą bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, a zużyte ubrania i tekstylia będą mogły posłużyć nam na co dzień w nowym celu.